Брати чи не брати кредит?

Кредит – благо або покарання? Це питання хвилює людство з тих пір, як одна людина дала в борг іншій, зажадавши за послугу визначений відсоток. А оскільки кредитування існувало ще з давніх давен і за багато років не зникло, а тільки удосконалюється, виходить, є в ньому як позитивні так і негативні сторони.

У вищих навчальних закладах майбутнім фінансистам вкладаю в голову важливу істину – позичати гроші необхідно з метою придбання АКТИВІВ. Такими активами може бути майно, нерухомість, знання і все те, що згодом виростає в ціні, сприяє росту продуктивності, збільшує прибуток. Одним словом – дозволяє БІЛЬШЕ ЗАРОБЛЯТИ.

Більшість же з нас цьому не учили. Більш того, нас як потенційних покупців постійно призивають до зворотнього – купити товар сьогодні. Навіщо чекати, збирати гроші на что б то не було, якщо прямо зараз можна ним володіти. Тільки от ТОВАР – це те, що починає дешевшати відразу ж, варто зняти з нього упакування.

У будь-якого кредиту є великий мінус – ПЕРЕПЛАТА. Якими б фантастичними не були умови кредитування, вам ЗАВЖДИ прийдеться віддати БІЛЬШЕ, ніж одержали. А найчастіше набагато більше. Крім відсотків до мінусів кредитів можна віднести наступне:

  • Фінансова дисципліна – вам доведеться регулярно в той самий час вносити платежі. У протилежному випадку – ще більше платити, тепер ще штрафи, пені, судові витрати, якщо справа зайде занадто далеко.
  • Супутні витрати – оплата послуг третіх осіб як то страховка, нотаріус, послуги юриста і банку (розгляд заявки, касова обслуговування і т.д.)
  • Ризик збільшення курсу, процентної ставки, величини застави.
  • Обмеження, пов»»язані з розпорядженням майном, що знаходиться в заставі в банку (іпотека, автокредит). Ви не зможете продати, подарувати квартиру (машину) без згоди банку, доти, поки цілком не погасите кредит.

І все-таки кредит може бути гарним. Не в змісті дешевим, під низький відсоток, а в змісті ПРАВИЛЬНИМ. Таким, котрий відповідає головному правилу –позичати тільки в тому випадку, коли за допомогою кредиту ви здобуваєте те, що згодом збільшує вартість, дорожчає, приносить ДОХОД.

Поганий або гарний кредит

Іпотека – «гарний» кредит, якщо на квартиру вашої мрії не вистачає зовсім небагато грошей, якщо жити вам ніде, і ви змушені знімати житло, якщо квартира здобувається для наступної здачі в оренду, при цьому ринкова вартість оренди в районі, де вона розташована, перевищує платіж по іпотеці. «Погана» іпотека буває у випадку непомірних апетитів на розміри нерухомості, зміни ринкової ситуації, коли нерухомість різко подешевіла і на колишні висоти так і не повернулася, коли невірно зроблені або зовсім не зроблені попередні розрахунки, і замість очікуваного доходу нова квартира (будинок, офіс) приносить только збитки.

Кредит на освіту – «гарний», особливо якщо приходиться не цілком фінансувати, а тільки покривати відсутню різницю на навчання в якому-небудь престижному навчальному закладі. Кредит дозволяє одержати бажане в той момент, коли іншого так може не представитися. Гарна освіта – це фундамент для майбутньої кар»»єри, інвестиція в себе (своїх дітей). При цьому ключовим словом є ОСВІТА, отримані знання, а не документ про закінчення.

Автокредит – завжди «поганий», навіть якщо допомагає більше заробити. Машина перетворюється в б/у і втрачає вартість з кожним кілометром пробігу, варто тільки виїхати за ворота автосалону. Купувати машину в кредит має сенс тільки при великому первісному внеску, при наявності чіткого плану майбутніх грошових надходжень і розуміння, навіщо вам потрібна машина, щоб їздити або робити враження (понтуватися).

Споживчий кредит – майже завжди «поганий». Техніка, засоби зв»»язку, комп»»ютери і всілякі гаджеты дуже швидко застарівають і, отже, дешевшають. Зняли упакування – уже втратили. Кредит може послужити гарну службу, якщо з його допомогою ви можете збільшити ваш дохід. Приміром, ви фотограф. Купити новий сучасний фотоапарат, ви в рази швидше і якісніше виконаєте роботу, одержите високий гонорар і повернете кредит, чим якби заробляли копійки за допомогою старої техніки.

Картковий кредит – для більшості споживачів «поганий». З карти гроші витрачаються простіше, неконтрольовано, ідуть на їжу, дріб»»язки, у нікуди. Кредит гаситься нерегулярно, без обліку пільгового періоду кредитування. У результаті – високий відсоток + штрафи за порушення умов договору. Картковий кредит може допомогти у випадку касового розриву, коли гроші необхідні сьогодні і зараз, а будуть тільки через тиждень. Якщо через тиждень борг банкові повернути, а карту відкласти до наступного НП, не забуваючи вчасно платити за обслуговування, такий кредит можна кваліфікувати як «гарний». Але чи багато серед нас таких, хто при можливості витратити такою можливістю не скористається!

Кредит – не чарівна паличка. Це інструмент, що допомагає одержати необхідне. Якщо використовувати його на те, що ТРЕБА – кредит «гарний», якщо на те, що ХОЧУ – «поганий». Учіться розпізнавати свої бажання і керувати власними фінансами.

Комментировать